Autor Subiect: Dezmembrari Trabi de la fier vechi, cimitire, etc  (Citit de 57506 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

• Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 8 504
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Dezmembrari Trabi de la fier vechi, cimitire, etc
« : Octombrie 04, 2009, 10:30:20 am »
Acest topic este continuarea ideii propuse de DInulescu privind recuperarea pieselor de pe trabanturile abandonate, sau cele date spre casare. Am sa incerc sa mut aici toate discutiile din celalalt topic (topic ce era destinat vanzarii unui trabi).

Offline victor

• Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Dezmembrari Trabi de la fier vechi, cimitire, etc
« Răspuns #1 : Octombrie 04, 2009, 10:31:13 am »
Salutare natiune!
 Astazi, venind spre Cimpina, intre Slobozia si Urziceni, in localitatea Paltinis , am dat peste un Remat unde am gasit sute de Dacii aduse la programul rabla, si printre ele, si 2 Trabanturi stinghere... Le-am studiat, caroseriile sunt praf, ruginite, insa se pot desface aripi, usi, scaune, instrumente de bord... Am vorbit cu nenea ala de acolo, si parea destul de amabil. Asa ca, daca e sa aveti nevoie de ceva, cred ca pentru vreo 2-3 ,milioane va lasa nenea sa va desfaceti CE VRETI din masini. Eu am stabilit cu el ca o sa ma duc "candva" cu 1-2 prieteni si sa descompletam (adica sa luam de pe masinile alea tot ce s-o putea), numai ca nu stiu cand o sa mai am timp sa o fac si pe asta... Una din masini mai are si carterul de la motor, si amandoua au cutiile de viteza. Deci...tema de gandire!
SAU!
Daca sunteti interesati, facem un post nou cu tot ce aveti nevoie fiecare, spuneti cat sunteti dispusi sa platiti, si eu, cu lista in dinti, ma duc, iau, platesc, si apoi ne socotim la bani. Sincer, e pacat sa le lasam acolo, nimeni nu se uita la ele...
Si imi permit sa va dau si un sfat...Ar trebui ca fiecare dintre voi, daca doriti sa mai pastrati masinile de acum incolo, sa aveti macar fetele din Duroplast de rezerva...Doamne fereste, nu se stie niciodata cum pocniti bijuteria, si pe urma nu gasiti sa o reparati...

Offline victor

• Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
    • www.VictorGavriluta.ro
« Răspuns #2 : Octombrie 04, 2009, 10:31:55 am »
tocmai din cauza asta , eu am cam toate aripile si fetele de rezerva , plus plafon , cei care au loc si spatiu sa treaca la treaba   ;D

Offline victor

• Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
    • www.VictorGavriluta.ro
« Răspuns #3 : Octombrie 04, 2009, 10:32:46 am »
Pai si eu am aproape o masina intreaga in beci! Acuma, cand ma gandesc, ma apuca dracii! Am dat ca fazanu` niste piese, aproape moca, unuia...mi-a fost mila de el... A venit jelindu-se la mine ca vrea sa-si faca masina, ca aia, ca ailalta...ca nu gaseste piese... Cand i le-am prezentat pe ale mele, a fost fericit. Cand i-am zis cat il costa, s-a dat ranit...ca e bolnav, si ca n-are bani...Mi-a fost sila de el...De-aia nu gasea piese, ca nu era dispus sa le plateasca! Nici nu mai vreau sa imi amintesc!
Fratilor! Sfatu` lu` Dinulescu! Sa nu va induiosati de unu` care are masina, dar se vaita de bani! Mila e un semntiment tare parsiv, si nu aduce nimic bun!

Revenind la subiect...daca vremea se tine frumoasa, cred ca ma duc weekendul viitor sa le desfac! Se mai baga cineva?

Offline DJ_Boss

• Trabantist
  • Mesaje postate: 131
« Răspuns #4 : Octombrie 04, 2009, 01:50:03 pm »
Fratilor stiu si eu niste trabanturi la remat.Eu sunt din Targoviste si am trecut acum doua saptamani pe la rematul de la noi din oras sa imi iau niste piese pentru dacia lu' tata, si am vazut acolo cateva usi, capote, si aripi de traby 601.L-am intrebat pe un angajat de acolo daca mai are si alte piese, si avea 4 motoare si 5 cutii de viteza.Pretul unui motor era de 200 ron.Vindea si ambielajul separat dar il dadea la 100 ron, si mi se pare mai convenabil motorul cu totul.Posibil ca preturile sa se mai fi schimbat....Sper sa va fie de folos aceste informatii.
0726872055

Offline victor

• Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
    • www.VictorGavriluta.ro
« Răspuns #5 : Octombrie 04, 2009, 01:53:42 pm »
Dj...e bine ca ai amintit...o sa trag si eu o fuga la rematu din iasi..sa vad ce au pe acolo

Offline axel_unu2006

• Trabantist
  • Mesaje postate: 182
  • 0758338200 Micu Alex
    • http://facebook.com/micu.eugen
« Răspuns #6 : Octombrie 04, 2009, 05:37:41 pm »
la noi in BN nu am gasit nici unu la fier vechi de 3 ani de cand fregventez :D dar va asigur cand apare unu sunt pe el tot ce pot iau ....momentan am loc unde sa tin niste piese ...

Offline dragosdinulescu

• 0722696618
  • Trabantist Veteran
  • Mesaje postate: 845
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
« Răspuns #7 : Octombrie 05, 2009, 12:09:32 am »
Fratilor stiu si eu niste trabanturi la remat.Eu sunt din Targoviste si am trecut acum doua saptamani pe la rematul de la noi din oras sa imi iau niste piese pentru dacia lu' tata, si am vazut acolo cateva usi, capote, si aripi de traby 601.L-am intrebat pe un angajat de acolo daca mai are si alte piese, si avea 4 motoare si 5 cutii de viteza.Pretul unui motor era de 200 ron.Vindea si ambielajul separat dar il dadea la 100 ron, si mi se pare mai convenabil motorul cu totul.Posibil ca preturile sa se mai fi schimbat....Sper sa va fie de folos aceste informatii.

Auzi? Stii ce ma gandesc? Nu te duci tu pe acolo, sa ii faci o propunere "en-gross"? Fa un calcul (asa, pe sest, sa nu se prinda) si vezi cam cat fac toate piesele, cumulate, si propune-i un pret de 3 ori mai mic pe toate! Ii zici...:"Nene, te scap de fier, si faci un ban cinstit, ca nu se mai cauta astea..." Adica...5-6 milioane pe toate, cutii, usi, de-a valma! Si 10 sa fie, si tot e bine! A? Zic rau ce zic?

Offline alex giani

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 3 659
« Răspuns #8 : Octombrie 17, 2009, 08:02:07 pm »
Fratilor ,am fost marti pe soseaua odaii cine e din bucuresti stie mai ales sect1 unde e sediul adp sect1 si unde mai nou se depoziteaza autoturismele abandonate pe domeniul public am zarit 3 trabiuri complete in stare degradanta dar complete plus alte tipuri de masini pacat ca erau tinute sub lacat intrebarea mea pt ca nu lucrez la rutiera si nu am idee care sunt sansele ca acele masini sa nu ajunga sub presa e o posibilitate ca vreun doritor sa dezmembreze piese dupa ele si care sunt formalitatile.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline horatiu601

• Trabantist Senior
  • Mesaje postate: 967
« Răspuns #9 : Octombrie 17, 2009, 08:14:12 pm »
bai alex,incearca si tu akolo
sa faci ceva,sa dai un ciubuc,si sa te lase sa iei motor,etc,nu panouri exterioare etc,un scaun,un volan,un motor,o cutie de viteze,etc ;D
trabantul nu este o masina,este un stil de viata!! :)

Offline DJ_Boss

• Trabantist
« Răspuns #10 : Octombrie 17, 2009, 08:46:50 pm »
Domnule Dinulescu, voiam sa va spun ca nu merge cu negociere la Remat.Este  ca o uzina de stat iar toate pretzurile sunt fixe.....afisate pe o lista chiar la intrarea pe poarta inteprinderii.Iar pe piesele cumparate dau chiar si bon fiscal.Era foarte bine daca se putea cum ziceati dumneavoastra.Era chiar o idee buna.
0726872055

Offline dragosdinulescu

• 0722696618
  • Trabantist Veteran
  • Mesaje postate: 845
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
« Răspuns #11 : Octombrie 18, 2009, 12:55:09 am »
Acu` vazui ca ai scris ... Pai in cazu` asta,si 2 mil pe un motor e bine! Ca il luam la pipait, si vedem ce si cum... Uite, eu chiar am nevoie de un carter, asa ca, mai bine iau un motor cu totul! Numai ca, sa vad cand imi fac timp sa ajung la Targoviste. Si cu ploile astea...ma deprima vremea!

Offline Jorj

• Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 16
« Răspuns #12 : Noiembrie 14, 2009, 02:39:47 pm »
Am fost azi la remat sud Bucuresti, si nu mai aveau niciun Trabant..fusese unul o data, demult..ma rog. Programul de lucru e de luni pana vineri intre 8.00 - 16.30, iar preturile de la poarta pentru piese sunt pentru dacii. "Trabantul fiind considerat o masina straina..." imi zise portarul cu un zambet complice.

Am reusit sa fac rost de numarul de telefon al tipului care se ocupa de parc si stie ce masini sunt pe-acolo si ce piese mai au pe ele. O sa-l sun periodic sa vad daca a aparut vreun Trabant (poate adus de astia de la ADP) si va dau de stire daca aveti nevoie de diverse si va faceti drum prin Berceni.

Un week-end placut!
Fan Fabrica de Cartoane Zwickau

Trabant 601s, 1985  e-mail:   george.luca_ro@yahoo.com telefon:  0727 301 245 ID mess: geosonyq

Offline DJ_Boss

• Trabantist
« Răspuns #13 : Noiembrie 14, 2009, 02:51:58 pm »
Domnule Dinulescu, daca ajungeti prin Targoviste, dati si dv un semn de viata.Numarul meu de telefon este cel din semnatura.S-auzim numai de bine.
0726872055

Offline pater rafail

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 2 364
  • 0760 601 838
« Răspuns #14 : Noiembrie 14, 2009, 04:24:25 pm »
  Jorj, citeste ce-am scris la topicul tau; ei spun ca la masini straine preturile pieselor se negociaza. Asa am spus si eu prima data si tipu' care face chitantele m-a intrebat foarte ofuscat daca eu cred c-ar avea "chiunga-n par"! Deci nu, nu-ti face impresii despre remat berceni! Sunt smecheri si, mai ales, hoti! Nu se poate face nici un fel de manarie, nici un fel de intelegere cu aia. Daca poti sa scoti ceva de-acolo, o faci pe propria-ti piele! Nu intreba pe nimeni sa te ajute sa scoti ceva de-acolo decat daca-ti e prieten sau cunoscut, ca altfel de da de gol si te mai faci si de ras! Unde mai pui ca s-ar putea sa nu te mai lase sa intri deloc, ori sa te dea la politie!! Nimeni nu ridica nici un deget sa ajute la asa ceva, desi ii inviti cu bani! Sub nici o forma! Gasisem intr-un trabant o pereche de bujii reci, noi noute! merg la casa si-mi zice ca nu sunt de vanzare! Il rog, ii zic ca-i dau mai mult, ca nu mai gasesc asa ceva nicaieri; nimic! Mi le ia si le arunca intr-un tomberon, chiar sub ochii mei! Asa ca da-ti si tu seama de aici cam cum merg lucrurile.
   Si am spus si dincolo: au fost 2 trabanturi ultima data cand am fost eu acolo; acum le-au luat. Atat am avut de zis!